Sankcja kredytu darmowego na etapie egzekucji prowadzonej przez bank

Czy kredytobiorcy, którzy nie spłacali kredytu konsumenckiego mogą skorzystać z dobrodziejstwa sankcji kredytu darmowego?

Kredytobiorca miał zaległości w spłacie kredytu konsumenckiego i w konsekwencji bank skierował przeciwko niemu egzekucję.

Nawet windykacja niespłaconych należności nie uniemozliwia kredytobiorcy podniesienia przeciwko bankowi zarzutu kredytu darmowego. Jeśli umowa o kredytu konsumencki jest wadliwa, kredytobiorca może nadal skutecznie złożyć oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego nie tylko jako podstawy do zainicjowania własnego powództwa, ale również w trakcie postępowania egzekucyjnego. Dotyczy to sytuacji, w których – z różnych względów – kredyt nie był spłacany, bank go wypowiedział, a następnie wygrał sprawę sądową i przystąpił do egzekucji.

Tak stwierdził Sąd Okręgowy w Rzeszowie w wyroku z dnia 13 października 2023 r., (sygn. akt I C 2151/22).

W takich sprawach nie można mówić o powadze rzeczy osądzonej, gdyż przedmiot pierwotnej sprawy z powództwa banku przeciwko kredytobiorcy stanowi świadczenie pieniężne w związku z wypowiedzeniem umowy kredytu, a przedmiotem drugiej sprawy, zainicjowanej przez kredytobiorcę, będzie pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności.

To oznacza, że kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt obarczony wadami, pozwalającymi im na skorzystanie z instytucji sankcji kredytu darmowego, a nie byli świadomi swoich praw i nie powołali się na tę sankcję w ramach pierwotnego procesu, mają na to szansę na etapie postępowania egzekucyjnego zainicjowanego przez bank.

Opublikowany przez:
Katarzyna Piętka

Kancelaria Radcy Prawnego